Bu cür vergi ödəyiciləri nümunəvi hesab olunacaq
"2016-cı il çətinliklərlə yanaşı bir sıra islahatlarla yadda qalıb. Hökumətin vacib tənzimləyici alətlərindən biri də vergidir. Ötən il bu sahə də islahatlardan kənarda qalmayıb". Bunu Vergi Məcəlləsinə son dəyişikliklərə həsr olunmuş konfransda “Deloitte Azərbaycan" şirkətinin idarəedici partnyoru Nuran Kərimov deyib.
Onun sözlərinə görə, maliyyə çətinlikləri fonunda vergi nəzarəti ciddiləşdirilib, vergi yoxlamaları intensivləşdirilib. "Bunda sonra vergi ödəyicisi ilə vergidən yayınanlar arasında fərq qoyulacaq. Yəni nümunəvi vergi ödəyicisi üzərində nəzarət azaldılacaq. Nümunəvi vergi ödəyicisi bu şəxslər hesab edilə bilər? Əgər bu vergi ödəyicisi 5 il fəaliyyət göstərirsə, mənfəətlə işləyirsə, vergini vaxtında ödəyirsə, bu cür vergi ödəyiciləri nümunəvi hesab olunacaq. Nəticədə bu cür vergi ödəyiciləri üçün səyyar vergi yoxlamaları keçirilməyəcək. Bu vergi ödəyiciləri üçün bəzi yardım tədbirləri də nəzərdə tutulub", - deyə N. Kərimov qeyd edib.