AvtoVAZ Nissan-ın aktivlərini 1 avroya alıb
AvtoVAZ Sankt-Peterburqdakı keçmiş Nissan zavodunu bir avroya alıb."AvtoVAZ" Nissan aktivlərinin Rusiya Federasiyasının Dövlət Elmi Mərkəzi Federal Dövlət Unitar Müəssisəsinin Mərkəzi Elmi - Tədqiqat Avtomobil İnstitutundan (НАМИ) alınması ilə bağlı müqavilə bağlayıb.
Sankt-Peterburqdakı "Nissan Manufacturing Rus" zavodunun 99% -i bir avroya simvolik qiymətə "AvtoVAZ" şirkətinə satılıb.
Zavodun 1%-i isə İnstitutda qalır.
Rusiya avtomobil istehsalçısının məlumatına görə, "NAMI", geri satın alma opsionu da bu aktivləri Yapon avtokonserni tərəfindən altı il ərzində saxlayıb.
Noyabrın sonunda НАМИ Nissan-ın Rusiya aktivlərini, o cümlədən Sankt-Peterburqdakı zavodunu simvolik qiymətə alıb. Razılaşmaya altı il ərzində geri satınalma opsionu da daxildir.
"AvtoVAZ" ASC "Nissan Manufacturing Rus" MMC-nin nizamnamə kapitalında iştirak payının alınması üzrə sövdələşmənin bağlandığını elan edib. Müvafiq sənədlər bu gün, 7 fevral 2023-cü ildə "AvtoVAZ" ASC-nin prezidenti və НАМИ-nin baş direktoru tərəfindən imzalanıb. -
Müqavilələrin bir hissəsi olaraq, "AvtoVAZ" ASC "Nissan Manufacturing RUS" MMC-nin nizamnamə kapitalında 99% payı 1 avro qiymətinə, günün məzənnəsi ilə rubl ekvivalentində ödəmə ilə əldə edib. Bağlanmış sövdələşmə, gələcəkdə müvafiq qərar qəbul ediləcəyi və Rusiya Federasiyası Hökuməti tərəfindən təsdiqlənəcəyi təqdirdə, Nissan-ın Rusiyadakı keçmiş aktivlərini 6 il ərzində geri alması üçün "call opsionunu" özündə ehtiva edir.