Azərbaycana avtomobili idxalında 10 min ədədə yaxın azalma
2022-ci ilin 9 ayında (yanvar-sentyabr) Azərbaycana 743 milyon 966 min dollar dəyərində 55 min 199 ədəd nəqliyyat vasitələri idxal edilib.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə idxal olunan nəqliyyat vasitələrinin sayı 9 min 755 ədəd və ya 15% azalıb.
2021-ci ilin 9 ayında Azərbaycana 659 milyon 508 min dollar dəyərində 64 min 954 ədəd nəqliyyat vasitəsi idxal edilmişdi. İdxal olunan avtomobillərin sayı azalsa da, dəyiri artıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr dövründə Azərbaycana 595 miylon 320 min dollar dəyərində 51 min 55 ədəd minik avtomobili idxal edilib. Ötən ilin eyni dövründə Azərbaycana 562 milyon 680 min dollar dəyərində 60 min 578 ədəd minik avtomobili idxal olunmuşdu. Beləliklə, minik avtomobillərinin idxalı say ifadəsilə 9 min 523 ədəd azalıb, dəyər ifadəsilə 32 milyon 641 min dollar artıb.