Rusiya və İran Bakıda Bəndər Abbas limanı ərazisində logistika mərkəzinin yaradılmasını müzakirə edəcəklər
Rusiya Federasiyası baş nazirinin müavini bildirib ki, Ənzəli və Bəndər-Abbas limanlarında Rusiya yüklərinin daşınması üçün logistik mərkəzlərin və xidmətlərin inkişafı məsələlərinin müzakirəsi planlaşdırılır.
Marja xəbər verir ki, Bakıda Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişafına həsr olunmuş üçtərəfli görüşdə Rusiya və İran Bəndər Abbas limanı ərazisində nəqliyyat-logistika qovşağının yaradılmasını müzakirə edəcəklər.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə günü baş nazirin müavini Aleksandr Novak məlumat verib.
Novak qeyd edib ki, Ənzəli və Bəndər-Abbas limanlarından Rusiya yüklərinin Körfəz ölkələri və bu dövlətlərdən Cənubi Asiyaya daşınması üçün logistika mərkəzlərinin və xidmətlərin inkişafı, eləcə də İrana gedən yüklərin daşınması üçün Bəndər-Abbas terminalından istifadə məsələlərini müzakirə etmək planlaşdırılır.
Bəndər Abbas İranın ən böyük limanıdır, ölkənin cənubunda Fars körfəzində Hörmüz boğazına yaxın ərazidə yerləşir. O, strateji kommersiya əhəmiyyətinə malikdir və İslam Respublikasının cənubundakı ticarət yollarının mərkəzi nöqtəsidir.
Şimal-Cənub multimodal nəqliyyat dəhlizinin yaradılması haqqında hökumətlərarası saziş 2000-ci ildə Rusiya, Hindistan və İran tərəfindən imzalanıb. Daha sonra iştirakçıların sayı 14-ə çatıb. Layihənin məqsədi Hindistan, İran və Fars körfəzi ölkələrindən Rusiya ərazisindən keçməklə Avropaya yük axınlarının tranzitini cəlb etməkdir (Süveyş kanalından keçən dəniz yolu ilə müqayisədə, məsafə iki dəfədən çox azalır, bu da daşıma vaxtını və xərclərini azaldır). İndi layihə ayrı-ayrı dövlətlərin bir neçə müxtəlif nəqliyyat sistemlərini birləşdirir. Hindistan buna təxminən 2,1 milyard dollar sərmayə qoyub, bu məbləğin bir hissəsi İranda nəqliyyat infrastrukturunun tikintisinə gedib.