Azərbaycanda ilin avtomobili bu markadır
Artıq 2020 ci ilin sonudur. Hər bir sahədə olduğu kimi avtomobil sektorundada ilin yekun nəticələri hesablanır. Bu il avtomobil sektoru üçün elədə müsbət hallarla yadda qalmasada maraqlı məqamlar oldu.
Belə ki, 2020 ci ildə Azərbaycan avtomobil sektorunda yeni avtomobil markası debüt etdi. Debüt etdiyi gündən isə gözlənilməz halda avtomobil həvəskarları tərəfindən maraqla qarşılandı. Söhbət dünyanın nəhəng sənaye ölkəsi olan Çinin FAW markasından gedir.
2020 ci ilin fevral ayından satışa çıxan FAW markasının T99 və T77 modelləri qısa zamanda sosial şəbəkələrdə böyük müzakirələrə səbəb oldu. Interyer və eksteryer baxımından digər Çin brendlərini üstələyən FAW avtomobil ekspertləri tərəfindəndə rəğbətlə qarşılandı.
Araşdırmamız nəticəsində onuda əldə etdik ki, FAW markası demək olar ki əsasən nağd satılıb və digər markalara nisbətdə minimum reklam xərcləri ilə bazara daxil olmağı da bacarıb. Beləliklə, avtomobil qısa zaman ərzində özü özünü satmağı bacarıb. Belə hal isə Çin brendləri arasında bir ilkdir. Son 7 ilin göstəricilərinə nəzər yetirdikdə isə Çin markalarının bazara daxil olduqdan sonra alıcı kütləsi toplamasına böyük məbləğlər sərf etdiyinidə qeyd edə bilərik. Belə markalar isə bazarda pay sahibi olmağı ən azı 3 il sərf etmişlər. Bu göstəriciləri nəzərə alaraq əminliklə demək olar ki, FAW markasını 2020 ci ildə ilin uğurlu debütü və ilin avtomobili adlandıra bilərik.
Hal-hazırda markanın sərgi satış salonunda (Babək pr. 21/29 Cahan Motors) satışda olmayan T99 modelini gələn il üçün böyük səbirsizliklə gözləyən avtomobil həvəskarları çoxluq təşkil edir.