Cənubi Koreyanın avtomobil nəhəngi iflasın astanasındadır
Cənubi Koreyanın avtomobil nəhəngi SsangYong, 55 milyon dollarlıq kredit borcu səbəbilə iflas müraciətini edib.
Marja xəbər verir ki, şirkət bundan 10 il əvvəl də maliyyə çətinlikləri ilə boğuşmuş, Hindistanlı Mahindranın SsangYong-un 75%-ini satın alması ilə iflasdan xilas olmuşdu.
Şirkətdən verilən açıqlamaya görə, xarici maliyyə təşkilatları ilə börcun ödənilməsi müddətlərinin təxirə salınması üçün razılaşa bilmədikləri qeyd edilib.
"İçində olduğumuz vəziyyətdən çıxmaq üçün bütün variantları qiymətləndiririk",- açıqlamada deyilir.
Cənubi Koreyanın ən böyük dördüncü avtomobil şirkəti olan SsangYong 1954-cü ildə qurulub. SsangYong istehsal etdiyi SUV modellər ilə tanınır.
İflas müraciəti - şirkətlərin borclarının restrukturizasiyası üçün həyata keçirdikləri hüquqi bir üsuldur.
Məhkəmə tərəfindən müraciəti qəbul edilən şirkətlərdə borc verənlər müsadirə əməliyyatı edə bilmir, banklar kreditlərini istəyə bilmir, əmlakları satışa çıxarılmır və dövlət bir növ qoruma təmin edir. İflas müraciətində məqsəd, borclu şirkətlərin maliyyə vəziyyətini düzəldib iflasdan xilas olmasını və borc verənlərin də pullarını müəyyən bir qrafik ilə alamalarını təmin etməkdir.