İndi BMW Almaniyanın avtomobil sənayesini silkələyir
Volkswagen-in Almaniyadakı zavodlarını bağlamağı düşündüyü barədə xəbərlərin səs-küyü hələ də davam edərkən, indi də BMW 2024-cü il üçün gəlirlilik proqnozunu azaltdığını və avtomobillərinin çatdırılmasında fasilələrə səbəb olan texniki problemlərin olduğunu açıqlayıb.Avtomobil istehsalçısı Volkswagen-in qənaət və xərclərin azaldılması tədbirləri çərçivəsində tarixində ilk dəfə olaraq Almaniyadakı zavodlarını bağlamaq qərarı Almaniyanın avtomobil sənayesində “zəlzələ” təsiri yaradıb.
Marja xəbər verir ki, Almaniyanın avtomobil istehsalçısı BMW də yeni məlumat yayıb.
Məlumata görə, BMW AG, tədarükçüsü Continental AG-nin 1,5 milyon avtomobilin geri çağırılmasına və çatdırılmasının dayandırılmasına səbəb olan nasaz əyləc sisteminə görə bu il üçün mənfəət marjasını azaldıb.
BMW bildirib ki, avtomobil istehsalçısı indi bir il əvvəllə müqayisədə xeyli aşağı gəlir nəzərdə tutur və avtomobil istehsalı üzrə əməliyyat marjasının 6 faiz olacağını təxmin edir. Şirkətin əvvəlki mənfəət marjası 8-10 faiz aralığında idi.
Bəyanatın ardınca BMW-nin səhmləri 7,7 faiz, Continental-ın səhmləri isə təxminən 7,5 faiz ucuzlaşıb.