Bu gün Dollar ilə bağlı nələr baş verdi? - GÜNƏ BAXIŞ
1. Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı İdarə Heyətinin 11 yanvar 2017-ci il tarixli qərarı ilə nağd və qeyri-nağd mübadilə əməliyyatları zamanı xarici valyutanın alış-satış məzənnənin rəsmi məzənnədən +-4% həddində tətbiq olunan kənarlaşma həddi 12 yanvar 2017-ci il tarixindən ləğv olundu. Bu gündən bankların xarici valyutaların məzənnələrini müəyyənləşdirməkdə sərbəstdirlər.
2. Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə yeni formatda hərrac keçirildi. Mərkəzi Bankın yaydığı məlimata görə, hərrac birtərəfli valyuta satışı formasında və rəqabətli qaydada keçirilmiş və sifarişlər ən yüksək qiymətdən ən aşağı qiymətə doğru təmin edilmişdir. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1.7867 səviyyəsində formalaşmışdır. Qeyd edək ki, bu gün rəsmi məzənnə 1.7742 manat səviyyəsində olub. Beləliklə, bu gün məzənnə 0,7% yüksəlib. Digər bir məlumata görə,ümumilikdə satışa 75 milyon ABŞ dolları həcmində valyuta kütləsi çıxarılıb.
3. 4%-lik marjanın ləğv edilməsindən sonra banklar sərbəst məzənnələr təyin etməyə başladılar. Banklarda dolların satış məzənnəsi 1.88 manata çatdı. Bu, Mərkəzi Bankın örta çəkili məzənnəsindən 5.2%-ə yaxın yüksəkdir. Gün ərzində 1 dolları Yapı Kredi Bank Azərbaycan 1.8807 manata, Kapital Bank 1.8720 manata, Bank Respublika 1.8720 manata, Bank of Baku 1.8700-a, Turanbank 1.87, Unibank 1.8500 manata satdı. Dolları 1.8450 manatdan da satan banklar da var idi. Axşam saatlarına doğru bəzi banklar Dolların satış qiymətini bir qədər aşağı saldılar. Məsələn, Bank Respublika Dolların satış qiymətini 1.8720 manatdan 1.86 manata endirdi.
4. Mərkəzi Bank 13.01.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsi 1,7867 səviyyəsində müəyyən etdi.