“Kamaz” apreldə yük avtomobillərinin istehsalını 15% azaldıb
Şirkət 3,8 min ədəd yük maşını istehsal edib“Kamaz” 2022-ci ilin aprel ayında 3,8 min ədəd yük maşını istehsal edib ki, bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 15% azdır.
“Bu azalma, bazar konyukturasının qiymətləndirilməsi və şirkətin anbarlarında həddən artıq ehtiyatın yığılmasının qarşısının alınması üçün şirkət rəhbərliyinin gündəlik konveyer sayını günlük 180 ədədə endirmək barədə əvvəllər qəbul etdiyi qərarla əlaqədar gözlənilən idi”, - deyə məlumatda bildirilir.
Aprel ayında Kamaz mühərrik zavodu avtomobil zavoduna və onun üçüncü tərəf istehlakçılarına 3,9 min ədəd, yanvar-aprel aylarında isı 16,4 min ədəd (illik ifadədə müvafiq olaraq -18 və + 5,4%) mühərrik və güc bloku istehsal edib və təhvil verib.
Aprel ayında 2,99 milyard rubl, yanvar-aprel aylarında 10,88 milyard rubl (illik ifadədə müvafiq olaraq -6,5 və + 9,9%) dəyərində ehtiyat hissələri göndərilib.