Məşhur brend 60 ildən sonra Formula 1-ə geri dönüb
270 milyon dollardan baha yeni baza qurur...Böyük Britaniyanın lüks avtomobil brendi, “Ceyms Bond” filmlərinin və Britaniya kral ailəsinin əsas avtomobillərindən olan Aston Martin 1960-cı ildən sonra iştirak etmədiyi Formula 1 idman avtomobilləri yarışına qayıdıb.
Marja xəbər verir ki, bu məqsədlə qurulan yeni komandaya (Aston Martin Formula One Team) Kanadalı milyarder Laurens Stroll rəhbərlik edir.
Ötən il 182 milyon funt-sterlinqə (251 milyon dollara) şirkətdə 16.7% pay alaraq, onu tarixində yeddinci dəfə müflis olmaq təhlükəsindən xilas edən Stroll həm də Formula 1 üçün xüsusi avtomobillərin istehsal bazası qurur. İngiltərənin Northamptonshire əyalətində yerləşən baza üçün 200 milyon funta (276,3 milyon dollara) qədər investisiya yatırılacaq.
Əsas pilot qismində Formula 1 üzrə dördqat dünya çempionu Sebastian Vettel-i cəlb edən Aston Martin komandasında Laurensin oğlu Lans Stroll da yarışır. Vettel hələlik Aston Martinlə ən yüksək nəticəsini bu il iyunun 6-da Bakıda keçirilən Azərbaycan Qran-Prisində qazanıb - 2-ci yer.