Avtomobil idxalında sürət azalmır - 50 MİN ƏDƏDƏ YAXINLAŞDI
2021-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində (7 ayda) Azərbaycana 474 milyon 615 min dollar dəyərində 47 min 374 ədəd avtomobil (nəqliyyat vasitələri) idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, avtomobil idxalı 2020-ci ilin 7 ayı ilə müqayisədə 19 min 582 ədəd və ya 70,5%çoxdur.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycana 340 milyon 968 min dollar dəyərində 27 min 792 ədəd avtomobil idxal edilmişdi.
Bu ilin 7 ayında minik avtomobillərinin idxalı 44 min 48 ədəd təşkil edib (ötən ilin 7 ayında 25 min 999 ədəd təşkil etmişdi).
Təkcə 2021-ci ilin iyul ayında Azərbaycana 7 min 731 avtomobil idxal edilib. Həmçinin bu ilin yanvarında 4 min 642 ədəd, fevralında 4 min 795 ədəd, martında 6 min 102 ədəd, aprelində 8 min 315 ədəd, mayında 7 min 366 ədəd, iyun ayında 8 min 423 min ədəd avtomobil idxal edilib.