Porsche “Taycan”la elektromobil bazarında da sözünü deməyə başlayıb
Şirkətin gəlirləri 55% artıbAlman avtomobil brendi, maraqlı idman avtomobillərinin və SUV-ların istehsalçısı Porsche elektrikli nəqliyyat vasitələri bazarında da mövqelərini genişləndirir.
Marja xəbər verir ki, şirkətin tam elektrikli modeli olan Taycan bu ilin ikinci rübündə ümumi satış həcminin 15%-ni təşkil edib. Təkcə Şimali Amerika bazarında rüb ərzində satışlar ötən illə müqayisədə 55% artıb - 18 min 958 ədəd.
2019-cu ilin sonunda təqdim olunan Porsche-nin ilk elektrikli modeli Taycan 402 at gücündə (300 Kvat) mühərrikə sahibdir. Avtomobil 60 km/saat sürəti 5 saniyəyə yığa bilir. Tam dolu batereya ilə 300 km-dən artıq məsafə qət etmək özəlliyinə sahibdir. Porsche-nin digər modellərində olduğu kimi, Taycanın da interyeri xüsusi dizaynla bəzədilib.
Aprel-iyun ayları ərzində zavod qiyməti 79 min dollardan başlayanTaycan modelindən ABŞ və Kanadada 3400 ədədə yaxın satılıb.
Hazırda Taycana üstünlük verənlər daha çox rəqib ənənəvi avtomobil brendlərinin - Audi, BMW, Mercedes-Benz, hətta Tesla modellərinin istfadəçiləridir. Şirkət dünən yaydığı press-relizdə elektrikli və hibrid modellərin istehsalını genişləndirməyə davam edəcəyini bildirib.