Avtomobil idxalı sürət götürüb - SON RƏQƏMLƏR
2021-ci ilin yanvar-may ayları ərzində (ilk 5 ayda) Azərbaycana 318 milyon 140 min dollar dəyərində 31 min 220 ədəd avtomobil (nəqliyyat vasitələri) idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, avtomobil idxalı 2020-ci ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə 11 min 542 ədəd və ya 58,6% çoxdur.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin yanvar-may aylarında Azərbaycana 241 miylon 333 min dollar dəyərində 19 min 678 ədəd avtomobil idxal edilmişdi.
Bu ilin ilk 5 ayında minik avtomobillərinin idxalı 28 min 840 ədəd təşkil edib (ötən ilin ik 5 ayında 18 min 425 ədəd təşkil etmişdi).
Təkcə 2021-ci ilin may ayında Azərbaycana 7 min 366 avtomobil idxal edilib. Həmçinin bu ilin yanvarında 4 min 642 ədəd, fevralında 4 min 795 ədəd, martında 6 min 102 ədəd, aprelində 8 min 315 ədəd avtomobil idxal edilib.