Azərbaycanda traktor istehsalı artıb, minik avtomobili istehsalı azalıb
2021-ci ilin yanvar-may aylarında Azərbaycanda 653 ədəd və ya ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 19 ədəd az minik avtomobili istehsal olunub.
Marja Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, 01.06.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 142 ədəd təşkil edib. 01.05.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 146 ədəd təşkil etmişdi.
2021-ci ilin Yanvar ayında Azərbaycanda traktor istehsal edilməmişdi. Bu il Fevral ayında 51 ədəd, Mart ayında 39 ədəd, Aprel ayında 72 ədəd, May ayında 77 olmaqla cəmi 239 ədəd traktor istehsal edilib. İstehsal ötən ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə 2,3 dəfə artıb. 01.06.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 70 ədəd təşkil edib. Traktorlar üzrə 01.05.2021-ci il tarixinə hazır məhsul ehtiyatı 74 ədəd təşkil etmişdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda minik avtomobilləri Neftçala, Hacıqabul və Naxçıvanda, traktorlar isə Gəncədə istehsal edilir.