Batumidə mineral gübrələr üçün yeni terminal açıldı - AZƏRBAYCAN ƏRAZİSİNDƏN...
Batumidə multimodal yük terminalı rəsmi olaraq açılıb. Marja xəbər verir ki, bu barədə Gürcüstan İqtisadiyyat Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Terminal mineral gübrələr üzrə ixtisaslaşmışdır. Terminalın gücü ildə 1,5 milyon tona qədər yük təşkil edir. Birinci mərhələdə burada 100 nəfər işlə təmin edilib.
Layihənin dəyəri 25 milyon dollardır. Tərəfdaşlar İngiltərənin lojistika şirkəti "Wondernet Express" və Amerikanın kimyanəhəngi "Trommo"dur. Layihə Amerika, Özbəkistan və Gürcüstan investisiyaları sayəsində həyata keçirilib.
Məlumata görə, terminalın açılması ,Gürcüstanın, Avropa və Asiya bazarlarını birləşdirməsində mühüm rol oynayan "güclü regional lojistik mərkəz" olduğuna dair daha bir sübutdur. Orta Asiyadan Azərbaycan ərazisindən keçməklə daşınan yüklər Batumi limanı vasitəsilə ABŞ, Avropa, Afrika, Avstraliyaya dünyanın hər yerinə paylanacaq.
Bütün dünyada kənd təsərrüfatı məhsulları və qida məhsulları istehsalının artmasına paralel olaraq mineral gübrələrə tələb artıb.