Avtomobil icarəsi şirkətləri ikinci əl avtomobilləri almağa başlayıblar
Qlobal çip böhranı səbəbilə avtomobil istehsalının azalması, avtomobil icarəsi (renta a car) şirkətlərini istifadə edilmiş avtomobillərə yönəldib. Yeni avtomobil qıtlığı səbəbindən ikinci əl avtomobillər hərraclarda satılmağa başlayıb.
Marja xəbər verir ki, qlobal olaraq sektorun qabaqcıl markalarından "Hertz" və "Enterprise" kimi şirkətlər, çip böhranı səbəbilə avtomobil istehsalı azalandan sonra yeni avtomobil tapmaqda çətinlik çəkirlər. Bu şirkətlə daha çox ikinci əl avtomobil bazarına yönəliblər.
"Hertz"ə aid olan "Dollar Thrifty Automotive Group"un keçmiş İdarə heyəti üzvü və müstəqil məsləhətçi Maryann Keller, "Daha əvvəl sedan və SUV satın almaq üçün hərrac keçirilmirdi. İndi xüsusi bir vəziyyət yaşanır, avtomobil qıtlığı var",- deyib.
İstifadə edilmiş avtomobilə olan tələbin artması qiymətləri də yüksəldib. Hərraclardakı qiymətləri ölçən "Manheim" İkinci Əl Avtomobil İndeksi keçən illə müqayisədə 52% yüksəlib.
ABŞ-ın ən böyük ikinci əl avtomobil satışı şirkəti "Manheim"in sahibi olan "Cox Automotive"dən İqtisadçısı Jonathan Stoke İyun ayına qədər indeksdə rekord qırıla biləcəyini söyləyib.
Hertz-in sözcüsü + Lauren Luster çip böhranının avtomobil icarəsi sektoruna təsir etdiyini, yeni avtomobil alışını çətinləşdirdiyini və ikinci əl avtomobillərə istiqamətləndirdiyini bildirib.