Mercedes Teslaya meydan oxuyur – yeni lüks elektromobil gəlir
Alman avtomobil nəhəngi bu yay EQS modelini satışa buraxacaq.Avropanın ən iri avtomobil istehsalçılarından Mercedes-Benzin ana şirkəti Daimlerin baş icraçı direktoru Ola Kallenius cari ilin yayında EQS modelli lüks elektrikli avtomobilin satışa çıxacağını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, qurumun rəhbəri “yeni modelin indiyə qədər Mercedes tərəfə baxmayan müştəriləri də cəlb edərək, tezliklə bazarları fəth edəcəyini” bildirib.
Lüks salonlu S-class modelinin elektrikli akkumulyatorla işləyən versiyasını təqdim edən Kallenius növbəti 18 ay ərzində daha bir elektrikli E-class seriyasının və iki idman tərzində yolsuzluq avtomobilinin bazar girəcəyini də bəyan edib. Həmin periodun sonunda yeni elektromobillərin Avropa, Çin və ABŞ bazarı üçün əlçatan olacağını açıqlayan baş direktor EQS-in tam enerji tutumu ilə 770 km-ə qədər məsafə qət edə biləcəyini vurğulayıb. Bu göstərici ilə EQS Teslanın Model S və BMW-nin yaxın gələcəkdə nəzərdə tutulan iNEXT versiyalarını üstələyir.
Ekspertlər Mercedesin bu həmləsi ilə bir sıra elektromobil istehsalçıları, o cümlədən bazarın lideri Tesla ilə amansız rəqabət aparacağını proqnozlaşdırırlar. Hələlik elektrikli avtomobillərin qiyməti açıqlanmasa da, Arndt Ellinghorst spesifikasiyalardan asılı olaraq qiymətin 80 min-150 min avro arasında dəyişəcəyini proqnozlaşdırır.
Ötən il akkumulyatorla qidalanan və hibrid tipli 160 min avtomobil satan Mercedes 2021-ci ildə elektrikli avtomobillərin satışını ikiqat artırmağı hədəfləyir. Ana şirkət Daimlerin səhmləri ötən ilin martındakı durğunluqdan sonra 200 faizə yaxın artaraq, bir səhmə görə 76-76 avro həddində qərarlaşıb. Dəyərin artmasına həmçinin Çinə 222 mindən artıq avtomobil satan Mercedesin rekordları da təkan verib.