Teslaya daha bir rəqib - Lexus da “elektrikləşir”
Toyota lüks brendinin konsepsiyasında fundamental dəyişikliyə gedir: 2025-ci ilə qədər 20 yeni model buraxılacaq.Toyota Motors Corporation-un sahibi olduğu lüks avtomobil brendi Lexus növbəti 5 il üzrə inkişaf planlarını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, 2025-ci ilə qədər bu brend 20-yə qədər yeni model buraxacağını və bunlardan ən azı 10-nun elektrikli avtomobillər olacağını bildirib. Onların içərisində elektrik akkumulyatorlu və hibrid modellər üstünlük təşkil edəcək.
“Bu il iki yeni model təqdim edəcəyik” - Lexus International-ın prezidenti Koji Sato bugünkü onlayn tədbirdə bildirib. O, həmçinin 2024-cü ilin martında Yaponiyanın Aichi əyalətində Toyota Texniki Mərkəzinin daxilində yeni biznes sahəsi və servis mərkəzinin də istifadəyə veriləcəyini bildirib.
Xatırladaq ki, Toyota hələ ötən il tamamilə elektriklə çalışan Lexus modelini təqdim edib. Bütün dünyada karbon emissiyalarının azaldılması tələblərinin artdığı şəraitdə qlobal ənənəvi avtomobil istehsalçıları elektromobillərə keçidi sürətləndirmək və bazarda öz yerlərini tutmaq uğrunda mübarizə aparır.