Karantin rejiminə baxmayaraq avtomobil idxalı artıb
2020-ci ilin yanvar-may dövründə (ilk 5 ayda) Azərbaycana 241 milyon 332 min dollar dəyərində 19 min 678 ədəd avtomobil idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, ötən ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə 2020-ci ilin ilk 5 ayında avtomobil idxalı 26,3% artıb. 2019-cu ilin yanvar-may dövründə Azərbaycana 15 min 585 ədəd avtomobil idxal edilmişdi.
İlk 5 ayda ölkəmizə 18 min 425 ədəd minik avtomobili, 71 ədəd avtobus, 1 771 ədəd yük avtomobili və 68 ədəd xüsusi təyinatlı avtomobil idxal edilib.
2020-ci ilin may ayında 2482 ədəd avtomobil idxal edilib. Bu il yanvarda 5 906 ədəd, fevralda 5 641 ədəd, martda 3 945 ədəd, apreldə 1704 ədəd avtomobil idxal edilmişdi. Mart ayı ilə müqayisədə Apreldə avtomobil idxalı 45,6% artıb. Beləliklə, koronovirusun qarşısının alınması üçün tətbiq edilən karantin rejiminə baxmayaraq aprel ilə müqayisədə mayda avtomobil idxalı artıb.