Səhmdarları "Daimler"i məhkəməyə verdilər
Almaniyanın avtomobil istehsalçısı "Daimler AG"yə 219 böyük korporativ səhmdarı tərəfindən, qəsdli olaraq yanıldıcı emissiya qazı ölçmə proqramı istifadə etməsinin səhm qiymətlərinə mənfi təsir etdiyi səbəbilə təxminən 900 milyon avro dəyərində təzminat işi açılıb.
"Marja" xəbər verir ki, sərmayəçilər, Mercedes-Benz avtomobillərinin istehsalçısı olan "Daimler"i, istifadə etdiyi "qeyri-qanuni" və "yanıldıcı" emissiya ölçmə sisteminin risk və xərcləri haqqında səhmdarlarını məlumatlandırmayaraq sərmayə bazarı qanununu pozmaqla günahlandırırlar.
TILP hüquq firmasından verilən açıqlamada, Şimal Amerika, Asiya, Avstraliya və Avropadan fondlar, banklar və sığorta şirkətlərindən ibarət 219 sərmayəçi adına Stuttqartdakı bölgə məhkəməsində 30 dekabr 2019-cu il tarixində 896 milyon avro məbləğində iddia açıldığı qeyd edilib.
"Daimler"in səhm qiymətinin 10 İyul 2012 - 20 İyun 2018 dövründə 90 avrodan 60 avroya düşdüyü bildirilən açıqlamada, şirkətin sərmayəçiləri lazım olduğu kimi məlumatlandırmamasının "sərmayə bazarı qanununu pozduğu" mənasını verdiyi qeyd edilib.
"Bu sərmayəçilər, "Daimler" səhmini çox yüksək bir qiymətə satın alıblar. Sonra isə ortaya çıxan yanıldıcı proqram istifadəsi şirkətin səhmlərinin dəyərinə mənfi təsir etdi. "Daimler"in zərərin kompensasiyasından məsul olduğunu düşünürük",- TILP hüquq firmasından bildirilib.
"Daimler"dən edilən şərhdə iddianın haqsız olduğu qeyd edilərək, şirkətin bütün hüquqi yollarla özünü müdafiə edəcəyi vurğulanıb.