Türk Hava Yolları daha bir Çin şəhərinə reys açır
Türk Hava Yolları (THY) şirkəti, Çinin Sian (Xian) şəhərinə uçuşlara başlayacaq.
"Marja" xəbər verir ki, THY-nin yeni xətt açılışına dair verdiyi açıqlama, İctimaiyyəti Məlumatlandırma Platformasında (KAP) dərc olunub.
Açıqlamada, "Çinin Sian şəhərinə uçuşlara başlanılmasına qərar verilmişdir", - ifadələri istifadə edilib.
Sian - Şensi əyalətinin inzibati mərkəzi və Çinin şimal-qərbində ən iri şəhəridir.
Əhalisi 3 mln. nəfərdən çoxdur. Sian (şəhərin keçmiş adı - Çanandır) Çinin məşhur qədim paytaxtı və "İpək yolunun" başlanğıc məntəqəsi olmuşdur. E.ə. IX əsrdən o, 10-dan çox sülalənin dövründə paytaxt olmuşdur. Burada bir çox diqqətəlayiq yerlər və qədim abidələr qorunub saxlanmışdır, onların arasında Banpo xarabalıqları – bizi 6000 il ayıran matriarxal cəmiyyətin düşərgəsi, imperator Tsin Şixuanın səradbəsindən götürülmüş döyüşçü və atların terrakota fiqurları – bunların da yaşı 2200 ildir, Tan sülaləsinin "Vəhşi qazlar" Böyük və kiçik paqodaları və Sun sülaləsinin memorial daş plitələri vardır. Sian Çinin turist məqkəzi və müasir sənaye bazalarından biridir. Onun əsas sənaye sahələri maşınqayırma və toxuculuq sənayesidir.