Hyundai Motors yeni hidrogen həmləsi həyata keçirdi – bu dəfə hədəf Çin bazarıdır
Hyundai Motors Şirkəti Hyundai Hidrogen World sərgisini təşkil etməkdədir. 406 km2 ərazini əhatə edən sərgi mərkəzində ziyarətçilər hidrogenli gələcək konsepsiyasının təhlükəsiz, ekoloji təmiz və effektiv şəkildə necə tətbiq olnacağı ilə bağlı aydın və praktiki təsəvvürə sahib ola biləcəklər.
Salon müxtəlif ölçülərdə olan displeylər və proqram təminatı vasitələri ilə NEXO 2019 modelinin havanı necə təmizləməsini, daxili mexaniki hissələrinin görünüşünə tamaşa edə bilərcəklər.
Əlavə olaraq salonun daxilində yerləşən qalereyada hidorenglə bağlı məlumatın olduğu guşələr də iştirakçıların maraqlarına səbəb olacaqdır. Sərgi iştirakçıları hidrogen sənayesinin dünyada və Çində inkişafı sürətləndirməsində oynadığı rol barədə müfəssəl məlumat ala biləcəklər.
Şirkət rəsmi bəyanatında Çin hökümətinin energetika sahəsində yeni siyasətinə müvafiq olaraq FCEV tipli avtomobillərlə bağlı məlumatların daha geniş kütlələrə çatdırılmasında əməkdaşlıq edəcəyini bildirmişdir. Tədbirdə BMT-nin İnkişaf Proqramı, Çin Avtomobi Mühəndisliyi məktəbinin və ÇİN KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Görünür Hyundai Motors bu addımı atmaqla məqsəd dünyanın ən böyük EV bazarı olan Çində əvvəlki dövrlərdə itirilmiş mövqeyini artamaqda olan hidrogen texnologiyasının tətbiqi ilə bərpa etməyə çalışır.
Qeyd edək ki, NEXO bir neçə ay bundan öncə İİHS təşkilatı tərəfində TOP SAFETY PICK + mükafatına layiq görülməsi Hyundai Motorsun daha öncələri elan etdiyi FCEV 2030 layihəsi çərçivəsində həyta keçirilməkdə olan tədbirlərin nəticəsi kimi qiymətləndirilir. Belə ki, şirkət 2030–cu ilə qədər BEV tipli mühərriklələ yanaşı, 500 min ədəd FCEV mühəriki ilə çalşan avtomobil istehsal edcəyini açıqlamışdır.
Sonra qeyd edək ki, Hyundai Motors Company qlobal energetika, nəqliyyat və sənaye təşkilatlarından 60 Baş Direktorun təmsil olunduğu Hydarogen Counciukl təşkilatının üzvüdür. Təşklilat hiderogen texnologiyayının inkişafı vəd təbiqini əhatə edən uzun müddətli koalisiyanı təmsil edir.