Azərbaycanda minik avtomobili istehsalı 5 dəfəyə yaxın artıb
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu ilin yanvar - iyul aylarında (7 ayda) Azərbaycanda 1304 ədəd minik avtomobili istehsal edilib (yığılıb). 2018-ci ilin yanvar - iyul ayları ilə müqayisədə minik avtomobili istehsalı 4,8 dəfə artıb.
2019-cu ilin Yanvar ayında 89 ədəd, Fevralında 87 ədəd, Martında 107 ədəd, Aprelində 153 ədəd, Mayında 490 ədəd, İyun ayında 186 ədəd, İyul ayında 192 minik avtomobili istehsal edilib.
01.08.2019-cu il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 142 ədəd təşkil edib. 01.07.2019-cu il vəziyyətinə də hazır məhsul ehtiyatı 264 ədəd təşkil etmişdi.
Ötən il Azərbaycanda 969 ədəd minik avtomobili yığılmışdı. 01.01.2019-cu il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 193 ədəd təşkil etmişdi.
Həmçinin, 2019-cu ilin yanvar- iyul dövründə ölkəmizdə 837 ədəd traktor istehsal edilib. 2018-ci ilin yanvar-iyul dövrü ilə müqayisədə traktor istehsalı 0,2% azalıb.