Hyundai Palisade ağır testlərdə yoxlandı - FOTOLAR
(®) İyul ayının əvvəlində Caspian Motor Show-da təqdimatı olmuş Hyundai şirkətinin ən böyük SUV mnodeli Palisade ölkəmizdə maraqla qarşlılanmışdır.
Avtomobilin sınaq rüyüşləri və satışlarının eyni vaxta aparılması kifayət qədər nadir rastlanan hallardandır. Adətən istehlakçılar alış qərarı verməmişdən öncə xarici expertlərlə yanaşı yeni mütəxəssislərin local faktorlar üzərindən də təqdim olunan rəylərinin də dərc edilməsini gözləyirlər. Proseslərin belə sürətli getməsi Hyundai brendinin sınanmış avtomobillər istehsal etməsi və bununla da Azərbaycanlı istehlakçıların rəğbətini qazanmasıdır.
Avtomobil ilk Azərbaycan ictimaiyyəti üçün ilk icmalı Tural Yusifov tərəfindən ötən ilin payızında Koreyada keçirilmişdir. Ancaq razılaşaq ki, Koreya və Azərbaycan saymaqla bitməyəcək bir sıra elementlərlə yanaşı yollarına görə də fərqlənir. Məhz bu səsbdəndir ki, DJ Tural ötən təşkil etdiyi müsabiqənin qalibi ilə palçıq vulkanı ərazisində avtomobilin Azərbaycandakı ekskluziv icmalını etmək qərarına gəlmişdir. Çünki avtomobil həvəskarları nəzəriyyədən daha çox praktiki mövzulara üstünlük tuturlar. Bu baxımdan yerli istahlakçı üçün daha yaxın, daha dogma olan yol və keçidlərdə avtomobilin sınanması daha məntiqli və inandırıcıdır. Avtomobilin texniki imkanalrının real yolsuzluq şəratində dəyərləndirilməsi vacibdir.
Lakin iş bununla da bitmir. İstehsalçı tərəfindən irəli sürülüən parametrlər və spesifikasiyaların real yol şəraitində özünü göstərməsindən əmin olmaq üçün də lazımi infrastrukturun olması vacibdir. Ölkəmizdə bu tip infrastrukra sahib yeganə ərazi “Test&Training” Sürücü Təlim Mərkəzidir. Azərbaycanda avtomobil jurnalistikasının 4 mötəbər nümayəndəsi olan Natiq Zərbəliyev, Ramin Musayev, Ruslan Musayev və Rəhim Əliyev tərəfindən Palisade modeli ağır testlərə tabe tutulmuşdur.
Şirkətdən aldğımız məlumata əsasən hər iki çəkiliş yaxın günlərdə yayınlanacaqdır.