İlk 6 ayda Azərbaycana 10 min ədəddən çox hibrid və tam elektrik avtomobil idxal olunub
2024-cü ilin ilk yarısında (yanvar-iyun) Azərbaycana 779 milyon 364 min ABŞ dolları dəyərində 42 min 335 ədəd nəqliyyat vasitəsi idxal olunub.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, nəqliyyat vasitələrinin idxalı 2023-cü ilin ilk 6 ayı ilə müqayisədə 2024-cü ilin ilk 6 ayında miqdar ifadəsilə 6 min 18 ədəd və ya 12,4%azalıb, dəyər ifadəsi ilə 26 milyon 60 min dollar və ya 3,5% artıb.
2024-cü ilin ilk 6 ayında Azərbaycana 683 milyon 190 min dollar dəyərində 38 min 8 ədəd minik avvtomobili, o cümlədən 10 min 464 ədəd hibrid və tam elektrik avtomobil idxal olunub. 2023-cü ilin eyni dövründə Azərbaycana 679 milyon 509 min dollar dəyərində 44 min 937 min ədəd minik avtomobili, o cümlədən 8 min 453 ədəd hibrid və tam elektrik avtomobil idxal edilmişdi.
YÜK AVTOMOBİLİ İDXALI ARTIB
Həmçinin, 2024-cü ilin ilk 6 ayında Azərbaycana 4 min 3 ədəd yük avtomobili, 221 ədəd xüsusi təyinatlı mühərrikli nəqliyyat vasitəsi gətirilib. Ötən ilin ilk 6 ayında idxal müvafiq olaraq 3 min 161 ədəd və 198 ədəd olmuşdu.