Toyota Rusiyada istehsalını və ölkəyə avtomobil ixracını dayandırıb
Şirkət həmçinin Rusiyadan işçilərini müvəqqəti geri çağırıb.Yaponiyanın və dünyanın ən böyük avtomobil korporasiyası “Toyota Motor” tədarük problemlərinə görə avtomobillərinin Rusiyada istehsalını və Rusiya Federasiyasına ixracını dayandırıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə şirkətin Tokiodakı baş qərargahında məlumat verilib.
"Sankt-Peterburqdakı zavodumuzda komponentlərin tədarükü ilə bağlı problemlər səbəbindən istehsal tamamilə dayandırılıb", - deyə korporasiyanın sözçüsü bildirib.
Yaponiyanın aparıcı biznes qəzeti Nikkei daha əvvəl xəbər verib ki, Toyota Motor da Rusiyadakı işçilərini müvəqqəti geri çağırır. Korporasiyanın 26 əməkdaşı, eləcə də onların ailə üzvləri təxliyə edilir. Hazırda Moskva ilə Tokio arasında birbaşa uçuşlar olmadığı üçün onlar üçüncü ölkələr vasitəsilə Yaponiyaya qayıdacaqlar.
Kyodo agentliyinin məlumatına görə, işçilərini geri çağırmaq qərarını Yaponiyanın Mitsubishi Motors, Nissan Motor və Subaru avtomobil istehsalçıları da verib.
Fevralın 24-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin qondarma Donbass respublikalarının rəhbərlərinin yardım xahişinə cavab olaraq Ukraynada xüsusi hərbi əməliyyat elan edib. O vurğulayıb ki, Moskvanın planlarına Ukrayna ərazilərinin işğalı daxil deyil, məqsədlər ölkənin demilitarizasiyası və denazifikasiyasıdır. Bundan sonra ABŞ, Avropa İttifaqı, Böyük Britaniya, Yaponiya və bir sıra digər dövlətlər Rusiyanın fiziki və hüquqi şəxslərinə qarşı sanksiyalar tətbiq etdiklərini bəyan ediblər.