Çin ictimai nəqliyyatın dörddə üçünün yeni enerji mənbələrinə keçidini elan edib
Çinin nəqliyyat naziri Li Xiaopenq ölkədə ağıllı yolların, ağıllı dəmir yollarının və ağıllı limanların tikintisini sürətləndirdiyini qeyd edib.Çində ictimai nəqliyyatın dörddə üçündən çoxu yeni enerji mənbələri ilə işləyir.
Marja xəbər verir ki, bunu Çinin paytaxtında keçirilən Ümumçin Xalq Nümayəndələri Konqresinin (ÜXK) sessiyasında Çin Xalq Respublikasının nəqliyyat naziri Li Syaopenq deyib.
"Çinin ictimai nəqliyyat sistemində nəqliyyat vasitələrinin yeni enerji mənbələrində istifadəsi 77,6% təşkil edir", - nazir qeyd edib. O, yaşıl və ağıllı nəqliyyatın sürətli inkişafının olduğunu vurğulayıb.
Li Xiaopeng bildirib ki, ölkə ağıllı yollar, ağıllı dəmir yolları və ağıllı limanların tikintisini sürətləndirir. Onun sözlərinə görə, yeni enerji avadanlıqları və ekoloji cəhətdən təmiz enerjidən getdikcə daha çox istifadə olunur.
Nazir bildirib ki, Çin dünyanın ən böyük sürətli dəmir yolu şəbəkəsini, sürətli yol şəbəkəsini və sürətli poçt sistemini, eləcə də dünya səviyyəli liman klasterini inşa edib.
"Çinin nəqliyyat xidmətlərinin inkişafındakı potensialı daim təkmilləşir və digər ölkələrlə nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq güclənir" - deyə Li Xiaopeng yekunlaşdırıb.